Vasant valley logo symbolizing excellence in deed Image stating Vasant Valley school
Home Student's Zone Interactives Transitions Archives About Us

VVS Calendar 2020

Vasant Valley Today
Site last Updated Monday, 30 March, 2020

For technical assistance please email us at:

vasantvalley@vasantvalley.org

"Raising the Bar" for our children’s cerebral, physical, spiritual, social and emotional development.

click to view the presentation made by Mr. Arun Kapur
The Evening Programme at Vasant Valley School
My Child Portfolio Form
Parents Escort Form
Senior School Homework
Junior School Homework
Multimedia Contest Movies 2019
Notices
Newsletter
Prefects and Councils
Alumni Update
Admissions
Sports Camps 2020
Art Camps 2020
Specialisation List 2019
Hobbies List 2020
Founders Day Archives
Excellence Award Archives
Proficiency and Grade Card Distinction Award Archives
Subject Awards Archives
CBSE 2019 class X
CBSE 2019 class XII
CBSE Results Archives
Environment
Outreach
Parking Instructions
Equity and Access to Quality; Education for All Our Children
Lesson Plans
Lesson Plans Archives
Access Mails
Vasant Valley Knowledge Centre
Vasant Valley ERP


Science Magazine

Science Magazine

Science Magazine Archives


VVS Library

Happy News Reading

Ebooks Authored by Children of Class I

VVS Reads

Junior School Reading List - 2019

Senior School Reading List - 2019


Junior Library
New Arrivals
February - March, 2020

12-03-2020
1. Voyage Of The Dogs by Greg Van Eekhout
2. How High The Moon by Karyn Parsons
03-03-2020
1. Heroes Incredible True Stories Of Courageous Animals by David Long
2. Project Z - A Zombie Ate My Homework by Tommy Greenwald
02-03-2020
1. Black Cats And Butlers by Janine Beacham
2. The XYZ Of Being Wicked by Lara Chapman
28-02-2020
1. How Big Are Your Worries Little Bear? By Jayneen Sanders
2. Refugees And Migrants by Ceri Roberts
27-02-2020
1. The Day I Was Erased by Lisa Thompson
2. Mr Gum And The Power Crystals by Andy Stanton
26-02-2020
1. Here Comes Jack Frost by Kazuno Kohara
2. Dada's Useless Present by Nalini Sorensen
25-02-2020
1. Bat And The End Of Everything by Elana K Arnold
2. Evie And The Animals by Matt Haig
24-02-2020
1. Timmy Failure - It's The End When I Say It's The End by Stephan Pastis
2. The Naughtiest Unicorn by Pip Bird
18-02-2020
1. Count Me In by Varsha Bajaj
2. The Dragonsitter's Castle by Josh Lacey
13-02-2020
1. One Pig Went For A Drive by Alan Durant
2. Follow That Bear If You Dare ! by Claire Freedman
12-02-2020
1. In The Mouth Of The Wolf by Michael Morpurgo
2. The Incredible Adventures Of Mr Cheeks by Tazmeen Amna
11-02-2020
1. Its Not Easy Being Mimi by Linda Davick
2. Gym Stars: Summertime and Somersaults by Jane Lawes
10-02-2020
1. Flying Fergus: The Championship Cheats by Chris Hoy
2. Just For You! by Christine Leeson
07-02-2020
1. And Then I turned Into a Mermaid by Laura Kirkpatrick
2. The Problim Children by Natalie LLoyd
06-02-2020
1. Bounce Back by Hena Khan
2. Super Gifted by Gordon Korman
05-02-2020
1. The Secret Dragon by Ed Clarke
2. Almost Home by Joan Bauer


Senior Library
New Arrivals
February - March, 2020

12-03-2020
1. Al Arabian Novel Factory/Benyamin
2. The Fountains of Silence/Ruta Sepetys
11-03-2020
1. Low/Jeet Thayil
2. Into the Fire /Gregg Hurwitz
02-03-2020
1. Chanakya's View;Understanding India in Transition/Pavan K. Varma
2. The Other People/C J Tudor
28-02-2020
1. The Vault of Vishnu/Ashwin Sanghi
2. The Madman of Piney Woods/Christopher Paul Curtis
27-02-2020
1. Existentialism;A Graphic Guide/Richard Appignanesi & Oscar Zarate
2. Hero/Mike Lupica
26-02-2020
1. When the River Sleeps / Easterine Kire
2. A Drop of Hope / Keith Calabrese
25-02-2020
1. Cockroaches/Jo Nesbo
2. The Land of Stories;Wishing Spell/Chris Colfer
24-02-2020
1. Happiness is the Way/Dr Wayne W. Dyer
2. The Garden of Evening Mists/Tan Twan Eng
13-02-2020
1. Unlocking the Universe/Stephen & Lucy Hawking
2. The Rise of Magicks;Chronicles of the One Trilogy Book 3/Nora Roberts
12-02-2020
1. The Spirit of Cattail County/Victoria Piontek
2. The Care and Feeding of a Pet Black Hole/Michelle Cuevas
11-02-2020
1. The Memory Police/Yoko Ogawa
2. Middle School: From Hero to Zero/James Patterson &Chris Tebbetts
10-02-2020
1. The Pataala Prophecy : The Mists Of Brahma/ Christopher C.Doyle
2. The Daughter From A Wishing Tree/Sudha Murty
05-02-2020
1. Criss Cross /James Patterson
2. The Giver of the Stars/Jojo Moyes
04-02-2020
1. The Stationery Shop of Tehran/Marjan Kamali
2. I'll Give You the Sun/Jandy Nelson
03-02-2020
1. Talking to Strangers/Malcolm Gladwell
2. India's Most Haunted/K.Hari Kumar


Junior School Web Links

Click Here


Junior School Spelling Lists

Class 2

Class 3

Class 4

Class 5


Schedule for Online Classes
30th March - 17th April, 2020

click here

Art Specialisation Homework
30th March - 17th April, 2020


click here


ADMISSIONS TO PRE- SCHOOL (FOUNDATION) FOR THE ACADEMIC SESSION 2020-21

Click here for details of seats available, criteria for awarding points and time line for the admission process

Click here to view the details of the children who have applied to the school for admission under the open general category seats

Click here to view the details of all children who have applied for admission in the open general category, along with their points

Click here to view the list of selected children (First List) and waiting list

Click here to view the list of selected children (Second List)

Click here to view the list of selected children (Third List)


U-10 Cricket Tri-Series
29th February, 2020

click here


Report on Class 5 Loud Reading Competition
March 2, 2020

1st
Anant Agarwal and Vivaan Tulshan
2nd
Gauri Ramani
3rd
Avanti Chopra, Anahita Rene Ganeshan and Ahana Sharma


Map Quest Results for Classes 4 & 5
2nd March, 2020

click here


Hindi Kavita Lekhan Pratiyogita for Class 10
2nd March, 2020

1st
Akshun Chhapola
2nd
Shaivya Gupta
3rd
Vedant Singh and Priyanshu Bisht


Loud Reading Activity Class 3
24th February, 2020

Children who did well:
Sahaya Kukreja, Sumer Thakur, Cheryl L Haokip, Tarangini Sethi, Sia Dixit, Parthivi Kanoria and Bickram S Lallie


Inter-house Science Quiz for Class 10
26th February, 2020

Winning team
Red House
Team members
Devanshi Swahney, Jai Mittal, Param Mahajan and Shaivya Gupta


Speed Math 2 for Class 12
20th February, 2020

Winner
Armaan Gandhi
Students who did well
Rishnav Thadani, Siddhant Gandhi and Tia Goculdas


Junior School Class Act
14th February, 2020

click here


Hindi Kavita Vaachan
13th February, 2020

Class 10
1st
Daksayani Chandra
2nd
Advaita Sehgal
3rd
Shaivya Gupta & Devanshi Sawhney
Class 9
1st
Girdhar Chandok & Ritwick Sapra
2nd
Anirudha Vats, Smit Bachan & Priyanshu Sen
3rd
Shubhkarman Singh Sandhu
Class 8
1st
Miheeka Bagla
2nd
Aarush Kapur
3rd
Prisha Singhal
Class 7
1st
Aarnav Gupta
2nd
Sehej Sethi & Inika Gaur Tiruth
3rd
Aaditya Kumar
Class 6
1st
Ayaan Agrawal
2nd
Maheeka Saraf & Veda Kalra
3rd
Joshua George Katheth & Sitara Sachdeva


Impromptu Results for Classes 6,7,8,9,10 and 12
January, 2020

Class 6
1st
Sitara Sachdeva and Ayaan Aggarwal
2nd
Arhaan Babar and Veda Kalra
Class 7
1st
Amaeera Kher
2nd
Priyansha Sapra and Ritika Panwar
3rd
Nylah Dhawan
Class 8
1st
Devangana Jain
2nd
Mannat Kukreja and Kabir Bahl
3rd
Amaara Dalmia
Class 9
1st
Anirudh Vats
2nd
Girdhar Chandok and Sara Jayakumar
Class 10
1st
Siddhant Nagrath
2nd
Saarthak Khosla and Advaita Sehgal
3rd
Jai Relan
Class 12
1st
Jai Kapur
2nd
Shrijeet Kolley
3rd
Vedika Bagla and P. Sai Leshanth


Indian Patent for an Innovation called 'Double Door Waste Bin'
5th February, 2020

Mrudang Mathur, Amnay Sheel Khosla, Shreyas Kadaba and Abhiveer Arjun, (Class of 2014), have been granted an Indian Patent for their innovation 'Double Door Waste Bin.' They made a prototype of this innovation in 2008 for 'Ignite', a competition organised by the National Innovation Foundation. This prototype was made when they were in class 7 and they received a prize for the same from late Dr. A.P.J. Abdul Kalam


His Majesty, the King of Bhutan awarded Mr. Arun Kapur, Director of Vasant Valley School with the Druk Thuksey Award for 2019. The Druk Thuksey Award is one of the highest civilian honours given by His Majesty. The Award is given for exemplary contribution to the socio-economic, religious and political development and growth of Bhutan.


The Evening Programme at Vasant Valley School

click here


Speed Math 1 for Class 7
5th February, 2020

Winner
Avni Gandhi
Done well
Kavya Malik Venugopal and Samaira Bhalla


Sports Carnival 2020
1st February, 2020

click here


Hindi Kavita Vaachan Pratiyogita for classes 7 & 10
31st January, 2020

Class 10
1st
Daksayani Chandra
2nd
Advaita Sehgal
3rd
Shavya Gupta and Devanshi Sawhney

Class 7
1st
Aarnav Gupta
2nd
Sehej Sethi and Inika Gaur Tiruth
3rd
Aaditya Kumar


Transcription Activity Class 3
30th January, 2020

Children who did well:

Adityaveer Sen, Arnav Lohiya, Meera Anay Mann, Pooja Das, Rudra Sairav, Tushita Johar, Natalia Kapoor, Krishiv Gulati, Lavli Sharma, Prisha Singhi, Sumer C Thakur, Laghima Chopra, Tarangini Sethi, Ayesha C Negi, Miraaya Singh, Priyanka Das, Ramith Chaudhary, Zubin Trehan Sahni and Sia Dixit


Interactive session with Mrs Swapna Liddle
26th February, 2020

click here


Talk by Mr. Vimlendu Jha for Classes 6,7 and 8
2nd March, 2020

click here


30th Track and Field Meet for Classes 3-12
28th February, 2020

click here


30th Track and Field Meet for Classes Nursery to 2
26th February, 2020

click here


Cross Country
25th February, 2020

click here


Vasant Valley School Village Interaction
Since 29th April, 2016

Vasant Valley School is partnering with the Government School, Jhanjraula, Haryana to give students in both schools an opportunity to experience each other's daily environment.

click here


Tatkalik Samvaad Vachan Pratiyogita held in class 6
27th February, 2020

1st
Shirin Sultana Shaw & Samaira Bhalla
2nd
Veda Kalra & Ruhin Matin Khan
3rd
Maheeka Saraf, Pari Darmora, Harshit Sehrawat & Priyanshu


Class 6 Visit to Sultan Ghari
24th February, 2020

click here


Speed Mathematics for Class 10
25th February, 2020

Winner
Vedant Singh
Students who have done well

Ruhan Shankar Chopra, Uday Aman Chopra, Anand Athialy, Kian Kuber Nagpal and Aryan Agarwal


Speed Math 1 for Class 6
19th February, 2020

Winner
Kushaan Kochhar and Vedant Binani
Done well
Rouvin Upadhyay and Zoya Trehan


Transcription Activity for Class 4
18th February, 2020

1st
Navya Modi, Namyaa Munjal, Abhinav Mandal, Kabir Chaudhuri and Naisha Garg
2nd
Jaya Grewal, Arnavi Jain, Ameir Sandhu, Vivek and Veer Ramchandani
3rd
Myeisha Sirohi, Ziya Khanna, Asherah Srinivas, Aditri Yadav, Maedhavi Mahajan, Vivaan Tiwari and Vania


1st Inter School Under-14 Cricket Tri-series
15th February, 2020

click here


Speed Math 1 Class 8
14th February, 2020

Winner
Savya Meattle
Student who did well
Kyra Dhar


Tatkalik Samvaad Vachan Pratiyogita for Class 7
13th February, 2020

1st
Divyanshi Bisht & Stuti Bachan
2nd
Taneya Sardar & Ridhima Panwar
Avni Gandhi & Priyanshi Sapra
3rd
Prasann Batra & Ritwik Kumar
Amayra kher & Sehej Sethi


TOSS:Talk on Splendid Science for Class 9
11th February, 2020

1st
Ritwick Sapra
2nd
Sumaya Beri and Sara Jayakumar
3rd
Girdhar Chandok


Industrial Visit to Hero Motocorp, Gurgaon
11th February, 2020

click here


Speed Math 1 for class 12
12th February, 2020

Winner
Armaan Gandhi
Well Done
Rishnav Thadani


Sulkeh Pratiyogita for Class 4
6th February, 2020

1st
Nikitha Senthil, Norra Chhatwal, Ameir Sandhu, Ayanna Sophie Lal and Naisha Garg
2nd
Trishaan Sethi, Naavya Gogoi and Pallavi Sharma
3rd
Nathania Chingsubam, Ashyra Kachru, Avni Garg, Maedhaavi Mahajan and Myeisha Sirohi


Speakers' Forum 2020
7th February, 2020

click here


Transcription Activity Class 3
27th January, 2020

Children who did well:
Adityaveer Sen, Arnav Lohiya, Meera Anay Mann, Pooja Das, Rudra Sairav, Tushita Johar, Natalia Kapoor, Krishiv Gulati, Lavli Sharma, Prisha Singh, Sumer C Thakur, Laghima Chopra, Tarangini Sethi, Ayesha C Negi, Miraaya Singh, Priyanka Das, Ramith Chaudhary, Zubin Trehan Sahni and Sia Dixit


Speed Math Results
January, 2020

Class 3
Krishiv Gulati and Parthivi Kanoria
Class 4
Aaditya Sharma
Class 5
Anhad Kashyap, Iraj Veer Malhotra and Samarth Meattle


Practice Test Schedule - Class 10 and 12
28th January, 2020

click here


4th Vasant Valley Inter School Sub-Junior Basketball Tournament
31st January, 2020

click here


9th TAFS Mini Soccer Tournament, Air Force School
27th and 28th January, 2020

click here

Most pages on this site are enabled