Vasant valley logo symbolizing excellence in deed Image stating Vasant Valley school
Home Student's Zone Interactives Transitions Archives About Us
Alumni College placements CBSE ARCHIVES Excellence Awards Subject Awards | Proficiency and Grade Card Distinction Awards Contact us
SUBJECT AWARDS 2018

Subject Awards are given to all those students who have surpassed benchmarks for excellence in a particular subject. Students should have also participated and excelled in events related to the subject. These students should also exhibit exemplary behaviour. These awards are given annually to students from classes IX, X and XII.

 

Subject Awards 2018
Class 9

 

Student Name

Class

Subject

Kavyini Garodia

9

English

Katyayani Jha

9

English

Vijit Mann

9

English

Kavin Bhatia

9

English

Arshya Gaur

9

English

Vedika Shrikhande

9

Hindi

Ayushmaan Aashish Kher

9

Hindi

Aaryak Raj

9

Hindi

Katyayani Jha

9

Mathematics

Arush Shah

9

Mathematics

Kavyini Garodia

9

Mathematics

Anshuman Singh

9

Mathematics

Tara Jing Gopinath

9

Physical Education

Sabeer Singh Bhullar

9

Physical Education

Ansh Mehta

9

Physical Education

Suhana Chopra

9

Physical Education

Arshya Gaur

9

Sanskrit

Katyayani Jha

9

Sanskrit

Kavyini Garodia

9

Science

Katyayani Jha

9

Science

Katyayani Jha

9

Social Science

Norah Isha Khosla

9

Visual Art

Katyayani Jha

9

Visual Art

 

Subject Awards 2018
Class 10

 

Student Name

Class

Subject

Reana Soni

10

English

Tia Goculdas

10

English

Prakriti Mahajan

10

English

Vedika Bagla

10

English

Rishnav Thadani

10

English

Nilakshi Tiwari

10

Hindi

Prakriti Mahajan

10

Hindi

Siddhant Gandhi

10

Mathematics

Armaan Gandhi

10

Mathematics

Rishnav Thadani

10

Mathematics

Jai Jairath Varma

10

Physical Education

Ishaan Sharma

10

Physical Education

Siddhant Sharrma

10

Physical Education

Sanaa Sharma

10

Physical Education

Naaz Gill

10

Physical Education

Abhay Kumar

10

Physical Education

Tia Goculdas

10

Physical Education

Jai Kapoor

10

Sanskrit

Vedika Bagla

10

Sanskrit

Prithvi Oak

10

Science

Rishnav Thadani

10

Science

Siddhant Gandhi

10

Science

Rishnav Thadani

10

Social Science

Abhishek Saklani

10

Visual Art

Shreepriya Jindal

10

Visual Art

Gauri Minocha

10

Visual Art

 

Subject Awards 2018

 

Student Name

Class

Subject

Aditya Venkatraman

12

Accountancy

Soham Sadashiv Kacker

12

Biology

Ananya Mehta

12

Business Studies

Ishan Khanna

12

Chemistry

Veeraj Jindal

12

Computer Science

Adit Kapoor

12

Computer Science

Veeraj Jindal

12

Economics

Nayna Puri

12

English

Saniya Sidhu

12

English

Soham Sadashiv Kacker

12

English

Ananya Nair

12

English

Aryan Sadh

12

English

Ananya Nair

12

History

Advait Sinha

12

History

Subiya Asad

12

History

Aditi Singh

12

Mathematics

Ishan Khanna

12

Mathematics

Veeraj Jindal

12

Mathematics

Ritvick Bhalla

12

Performing Art

Sahir Singh

12

Performing Art

Sumer Singh Grewal

12

Performing Art

Adit Kapoor

12

Performing Art

Shiv Singh Juneja

12

Performing Art

Sia Dawar

12

Performing Art

Ananya Nair

12

Performing Art

Rhea Sahni

12

Performing Art

Aditya Venkataraman

12

Physical Education

Serena Bhullar

12

Physical Education

Aditi Singh

12

Physical Education

Krishnesh Saraswati Puri

12

Physical Education

Ishan Khanna

12

Physics

Ananya Nair

12

Political Science

Nayna Puri

12

Political Science

Veeraj Jindal

12

Political Science

Rabiya Gupta

12

Psychology

Shiv Singh Juneja

12

Psychology

Ananya Nair

12

Sociology

Rabiya Gupta

12

Sociology

Nitya Dhingra

12

Visual Art

Rabiya Gupta

12

Visual Art

Anjalika Kapur Essay Writing Competition

1st
Advait Sinha
2nd
Advaya Gulati
3rd
Rabiya Gupta

click here to view pictures

 

Close this window